Atlas Chwastów - iglica pospolita

EROCI

Erodium cicutarium

common storksbill

Rodzina: Bodziszkowate (Geraniaceae)

Roślina jednoroczna, jara lub ozima, czasem dwuletnia, o wysokości 10-50 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza około 400-600 owoców. Okres wschodów: pierwsza połowa wiosny lub jesień.

Cechy charakterystyczne: roślina nieco szorstkawa, w górze gruczołowata, liście pierzasto sieczne, kwiaty bladopurpurowe, po przekwitnieniu szyjki słupka wydłużają sie w postaci dzióbka.

Siewka: łodyżka podliścieniowa walcowata, do 15 mm dł., w dole stopniowo przechodząca w nitkowaty korzonek. Liścienie w zarysie jajowate, w nasadzie sercowate, 7-8 mm dł., 5-7 mm szer., 2-3-klapowe, ogonki liścieniowe 8-10 mm dł., pokryte drobnymi białawymi włoskami. Pierwsze liście naprzemianległe. Pierwszy liść z 3 parami, a drugi z 4 parami pierzasto siecznych bocznych odcinków; liście i ogonki pokryte drobnymi, białawymi włoskami.

Roślina kwitnąca: łodyga wzniesiona lub podnosząca się, owłosiona. Liście pierzasto sieczne o odcinkach głęboko pierzasto wcinanych, siedzące. Kwiaty liczne zebrane w baldachy. Kielich o działkach ościstych, korona o płatkach jajowatych. Kwitnie od kwietnia do października.

Korzeń: wrzecionowaty, biały, rozgałęziony

Owoc: rozłupnia 5-dzielna; rozłupka wrzecionowata, 5-6 mm dł. i 1 mm gr. , na powierzchni drobnobrodawkowana, w górze zwężona, zakończona dzióbkiem od wewnątrz owłosionym, 3-4 razy dłuższym od owocu, o 4-5 spiralach, ciemnobrunatna, owłosiona.