Atlas Chwastów - jasnota purpurowa

LAMPU

Lamium purpureum

red deadnettle

Rodzina: Wargowe (Labiatae)

Roślina jednoroczna, jara lub ozima, o wysokości 10-25 cm. Rozmnaża się przez owoce. jedna roślina wytwarza około 300 nasion, które zachowują żywotność w glebie przez 8-9 lat.

Okres wschodów: jesień lub wiosna

Cechy charakterystyczne: roślina o nieprzyjemnym, charakterystycznym zapachu, łodyga 4-graniasta, liście sercowato szerokojajowate, wszystkie na ogonkach, kwiaty różowopurpurowe, rurka koriny wewnątrz z pierścieniem włosków.

Łodyżka podliścieniowa krótka, naga, w górze brunatnoczerwona, w dolnej części zielona.

Liścienie szerokoowalne, 5-8 mm dł., 5-7 mm szer. na szczycie i przy ogonku z płytkim wycięciem, nagie, na cienkich, rynienkowatych ogonkach 5-12 mm dł. Unerwienie mało widoczne, pierzaste. W pachwinach liścieni widoczne zawiązki bocznych rozgałęzień

Pierwsze liście naprzeciwległe, kolistosercowate, z każdej strony z 2-3 tępymi ząbkami, na szczycie tępe, ogonki wydłużone, owłosione; nastepne liście podobne. Łodyżka nad liścieniami  czteroboczna.

Roślina kwitnąca: łodyga naga, na krawędziach owłosiona, podnosząca się lub wyprostowana. Liście krótko owłosione, ukośnie karbowane, na górnej stronie miękko owłosione, na dolnej nagie. Kwiatostany: niby-okółki kwiatowe skupione na szczycie łodygi. Kielich kwiatowy o ząbkach po przekwitnieniu odstających, korona 1,5 razy dłuższa od kielicha. Kwitnie od kwietnia do października.

Owoc: rozłupka odwrotnie jajowata, na przekroju poprzecznym prawie 3-graniasta, 2-2,25 mm dł., 1-1,3 mm szer. i 0,75-0,9 mm gr., jasnoszara, z drobnymi, białymi brodawkami.