Atlas Chwastów - komosa biała

CHEAL

Chenopodium album

common lambsquarters

Rodzina: Komosowate (Chenopodiaceae)

Roślina jednoroczna, jara, o wysokości 15-200 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza przeciętnie 20.000 nasion, które  mogą zachować żywotność w glebie przez okres 40 lat.

Okres wschodów: wiosna

Cechy charakterystyczne: roslina biało mącznisto owłosiona, o liściach 2-4 razy dłuższych od ich szerokości; listki okwiatu okrywają prawie całą powierzchnię owocu.

Łodyżka podliścieniowa cienka, wysoka, 20-30 mm dł., czerwonawa, w górnej części omszona.

Liścienie równowąskie, 8-10 mm dł. i 1,5-2 mm szer., na szczycie tępe, w nasadzie zwężające się w krótki ogonek., od strony górnej matowe i ciemnozielone, pod spodem intensywnie czerwonawofioletowe.

Pierwsze liście naprzeciwległe, podłużnie rombowate, na szczycie tępe, brzegiem niewyraźnie faliste. Następne liście podobne do pierwszej pary, ale z wyraźniejszymi ząbkami, ułożone naprzemianlegle. Górna strona liści zielona, dolna sinawobiała, gęsto owłosiona, z czerwono nabiegłymi nerwami.

Roślina kwitnąca: łodyga wzniesiona, najczęściej silnie rozgałęziona, z mącznistym owłosieniem. Liście szarawozielone, mącznisto owłosione,  trójkątne, podługowate lub lancetowate, jajowatorombowate, zwykle nierówno wcinano-ząbkowane, ale mogą też być całobrzegie. Górne liście węższe, często całobrzegie.

Kwiatostan: kłębki kwiatowe skupione w kłosy, które tworzą złozone kłosy lub kwiatostany wiechokształtne. Pojedyncze kwiaty mają po 5 pręcików oraz po 5 listków okwiatu. Znamiona słupka krótkie. Kwitnie od czerwca do października.

Owoc: spłaszczony orzeszek, 1-2 mm szer. Nasiona  w kształcie lekko spłaszczonej kuli, o srednicy 1,5 mm, czarne, silnie lśniące, delikatnie punktowane.

Korzeń wrzecionowaty, silny