Atlas Chwastów - lnica pospolita

LINVU

Linaria vulgaris

common toadflax

Rodzina: Trędownikowate (Scrophulariaceae)

Roślina wieloletnia, o wysokości 20-60 cm. Rozmnaża się przez nasiona oraz wegetatywnie przez odrosty korzeniowe.

Cechy charakterystyczne: liście lancetowatorównowąskie, gęsto skupione. Kwiaty żółte, nasiona płaskie, oskrzydlone, szorstkie

Siewka: łodyżka podliścieniowa cienka, wydłużona, fioletowo nabiegła, walcowata, 10-15 mm dł., w dole stopniowo przechodząca w nitkowaty korzonek.

Liścienie najpierw jajowatogruszkowate, w nasadzie rozszerzone, wyżej naglezwężone, na szczycie tępawe; później podługowate, na szczycie zaostrzone, ku nasadzie klinowato zwężone, 6-8 mm dł, 2-3 mm szer., na ogonkach 2-2,5 mm dł. Na liścieniach widoczny cienki nerw środkowy i krótkie nerwy boczne.

Pierwsze liście naprzeciwległe, podługowatoowalne, na szczycie tępe lub lekko zaostrzone, na krótkich ogonkach

Roślina kwitnąca: łodyga wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziona, gęsto (aż do kwiatostanu) ulistniona. Liście naprzemianległe, lancetowatorównowąskie, siedzące, ostre, całobrzegie, na górnej stronie połyskujące, z podwiniętymi brzegami, o 3 nerwach. Kwiaty żółte, w gardzieli pomarańczowe, 15-22 mm dł. z 4 pręcikami; ostroga krótsza od korony. Kwiatostan w postaci gęstokwiatowego grona. Kwitnie od czerwca do września.

Owoc: torebka otwierająca się na szczycie 4-10 ząbkami.

Nasiona: okrągłe, błonkowato oskrzydlone, o średnicy 1,75-2 mm, silnie spłaszczone, drobnobrodawkowate, brunatnawoczarne, o metalicznym połysku.

Korzeń: do 1 m głębokości