Atlas Chwastów - mlecz polny

SONAR

Sonchus arvensis

field sowthistle

Rodzina: Złożone (Compositae)

Roślina wieloletnia, o wysokości 60-150 cm. Rozmnaża się przez owoce oraz wegetatywnie przez odrosty korzeniowe. Jedna roślina wytwarza około 6000 nasion.

Cechy charakterystyczne: roślina zawiera sok mleczny, liście na brzegach kolczasto ząbkowane, kwiaty żółte, łodyga u dołu zwykle nierozgałęziona

Łodyżka podliścieniowa krótka, naga, brunatnawa lub zielonawa

Liścienie jajowate, 5-7 mm dł., 3-4 mm szer., na wierzchołku tepe, na brzegach lekko wcinane, u nasady zwężone w bardzo krótkie, podstawami pochwiasto zrośnięte ogonki.

Pierwsze liście naprzeciwległe, jajowate, na szczycie szeroko-koliste, u nasady zwężone w wąsko oskrzydlony ogonek, na brzegach ostro ząbkowane. Liście po przecięciu wydzielają sok mleczny

Roślina kwitnąca: łodyga sztywna, pusta, dołem naga. Liście lancetowate, nie podzielone lub wrębne, pierzastodzielne, na brzegach ostro i kolczasto ząbkowane, na górnej stronie połyskujące Liście dolne zwęzone w ogonek, górne siedzące. Koszyczki kwiatowe dość duże, do 2,6 cm szer. Listki okrywy koszyczka i szypułki kwiatostanowe z żółtymi, gruczołowatymi włoskami. Kwitnie od czerwca do października.

Owoc: niełupka owalna, 2,5-3 mm dł., 0,75-1 mm szer., 0,4 mm gr., spłaszczona, z 5  dość wyraźnymi żeberkami, ciemnobrunatna.