Atlas Chwastów - mlecz zwyczajny

SONOL

Sonchus oleraceus

smooth sowthistle

Rodzina: Złożone (Compositae)

Roślina jednoroczna, jara, wysokości  30-100 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza około 4500 nasion, które mogą zachować żywotność w glebie przez okres 8 lat.

Cechy charakterystyczne: roślina z sokiem mlecznym, łodyga zwykle rozgałęziona, górne liście w nasadzie z odstającymi, ostrymi uszkami, miękkie.

Łodyżka podliścieniowa niska, jasnozielona lub brunatna, pokryta nalotem

Liścienie jajowate, zielone, nagie,5-7 mm dł. 3-4 mm szer., na wierzchołku tępe, z krótkimi (1,5 mm), rozszerzonymi ogonkami. Ogonki podstawami pochwiasto zrośnięte.

Pierwsze liście naprzeciwległe, jajowate, w górze rozszerzone, na brzegach ostro ząbkowane. Drugi liść pierzastodzielny. Liście z krótkimi i mało widocznymi włoskami umieszczone na dość długich ogonkach, po przecięciu wydzielają sok mleczny.

Roślina kwitnąca: łodyga naga, gruba, pusta. Liście pierzastodzielne lub wcinane, na brzegach ostro ząbkowane, na szczycie z dużym trójkątnym odcinkiem. Dolne liście zwężone w oskrzydlony ogonek, w nasadzie strzałkowate, obejmujące łodygę. Kwiaty języczkowate, o 5 ząbkach, jasnożółte, od spodu purpurowe. Koszyczki zebrane w baldachokształtną wiechę. Szypułki kwiatostanowe wełniste. Kwitnie od czerwca do jesieni.

Owoc: brunatna, owalna niełupka, 2,5-3 mm dł., 1 mm szer. i 0,25 mm gr.,silnie spłaszczona, na szczycie tępo zaokrąglona, po obu stronach z 3 wyraźnymi podłużnymi żeberkami

Korzeń: wrzecionowaty, silnie rozgałęziony