Atlas Chwastów - włośnica sina

SETPU

Setaria glauca

yellow bristlegrass

Rodzina: Wiechlinowate (Poaceae)

Roślina jednoroczna, jara, o wysokości 5-30 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza kilka tysięcy ziarniaków, które mogą zachować żywotność w glebie przez okres 10-15 lat.

Okres wschodów: późna wiosna wiosna (wymaga do kiełkowania wysokiej temperatury - 15-20 stopni C)

Cechy charakterystyczne:

Trawa posiadająca kłosokształtną wiechę z żółtobrunatnymi szczecinkami; druga plewa 2 razy krótsza od dolnej plewki.

Siewka:

Pierwszy liść równowąski, na szczycie ostry, 15-30 mm dł., 2,5-3 mm szer., z licznymi podłuznymi nerwami; języczka brak. Drugi liść dłuższy od pierwszego i początkowo węższy. począwszy od drugiego liścia, na granicy blaszki i pochwy liściowej występują białe, długie i cienkie włoski.

Roślina kwitnąca:

Źdźbło wzniesione lub podnoszące się, pojedyncze, pod kwiatostanem nieco szorstkie. Liście szerokie, równowąskie; pochwy liściowe szarozielone, nagie; języczek krótki , z włoskami. Kwiatostan w formie kłosokształtnej wiechy (pozorny kłos), szczecinki żółtobrunatne, 2-3 razy dłuzsze od kłosków. Kloski jajowate, nieco zaostrzone, 3-3,25 mm dł., 2-2,5 mm szer. i 1,25 mm gr., zwykle 1-kwiatowe; plewy 3. Kwiaty z 2 plewkami - dolna garbato wydęta, poprzecznie pomarszczona, gruba, błonkowata, ciemnobrunatna. kwitnie od lipca do września.

Owoc: ziarniak jajowaty, nieco zaostrzony, 2-2,25 mm dł., 1,5-1,75 mm szer i 1 mm gr., ciemnoszary, czarno i drobno punktowany.